Haber

Site Rengi

12.08.2020 - Yeni Nesil Firma Rehberi
Firmam

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme
REKLAM ALANI

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Bağışıklık sistemi tanım olarak vücudun biyolojik yapısını koruyan, patojenlerin yerleşmesi veya tümör hücrelerinin oluşmasını engelleyen koruma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi öğrenilmiş hasta belleği de denilebilir. Zaman içinde insanlık tarihinin ilerlemesi ile beraber birçok salgın hastalık ortaya çıkmış veya vücudun kendi içerisinde hastalıklar oluşmuştur. Dışarıdan hiçbir müdahale almadan ilk başta koruma hücreleri ile patojenler yok edilmeye çalışılmaktadır. Burada vücut içerisinde gerçekleşen bu süreç bazen bireylerde istenmeyen durumlar oluşturabilir. Bu durumlarda ise tıbbi müdahale alınmalıdır.

Bağışıklık sisteminin temel güç gösterdiği hücreler kan içerisinde bulanan akyuvarlardır. Akyuvarlar antikor üretiminde bulunarak zararlı mikro organizmanın yok edilmesini sağlamaktadır.  Patojen mikro organizmalar ise; virüsler, mikroplar ve zararlı bakterilerden oluşmaktadır. Yaşam alanları ve vücuda bıraktıkları etki farklılaşsa da temel ortak noktaları biyolojik yapıya zarar verdikleridir.

Bağışıklık sistemi iki şekilde gerçekleşmektedir. İlki anne sütü ile kazanılan bağışıklık türüdür. Burada anne sütünden gelen antikorlar sayesinde vücudun ilk bağışıklık sistemi kazanılır. Bu bağışıklık sistemi için genlerden gelen hasta kodları kullanılır. Anne veya baba hasta geçmişi bebeğin bağışıklık kazanması için önemli etkenler arasındadır. Diğer bağışıklık ise yapay bağışıklıktır. Burada kişi herhangi bir hastalık geçirerek vücut bağışıklık kazanır. Son yıllarda aşı ile bağışıklık kazandırma oldukça kullanılan bir yöntemdir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi temel koruma mekanizmamız olsa da yaşam kalitemize dikkat etmediğimiz de istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bağışıklığı güçlendirmenin ilk adımı dengeli beslenme ve spordur. İnsan vücudu ihtiyacı olan mineral, vitamin veya protein gibi besinleri üretmez, dışarıdan almak zorundadır. Bu da günlük ihtiyacımız olan besin değerlerinin alınması için bizi sınırlandırmakta alt ve üst limit koyarak sağlık sistemimizi korumayı amaçlamaktadır.

Bağışıklığı güçlendirmek için doktor tavsiyesi dışına çıkmamak gerekir. Özellikle test yaptırmadan, kan değerleri hakkında bilgi edinmeden takviye edici gıdalardan uzak durmak gerekir. Bağışıklık sistemi her zaman mükemmel şekilde çalışır fakat istisnai durumları da mevcuttur. Örneğin patojen organizmalara karşı aşırı tepki verip istenmeyen sonuçlar doğurulabilmektedir. Veya zararlı bir hücre oluşumunu doğal hücre olarak algılayabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için doktor tavsiyesi dışında ilaç veya gıda takviyesinde kaçınmak gerekir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ