Haber

Site Rengi

12.04.2021 - Yeni Nesil Firma Rehberi
Firmam

Diş Eti Hastalıkları / Hamilelikte İmplant

Diş Eti Hastalıkları / Hamilelikte İmplant
REKLAM ALANI

Hamilelik ve İmplant

Gebelik döneminde dişlerin tüm kontrollerinin yapılması gebelik sürecinde rahat bir hamilelik geçirilmesini sağlıyor, fakat bu süreçte implant pek tavsiye edilmiyor. Hamile kişi bu dönemde cerrahi işleme maruz kalmaktadır. Gebelik sonrasında bırakılması öneriliyor.


Gebelik döneminde cerrahi müdahale edilmemesi önem teşkil eder. Dişte oluşan rahatsızlıklar için ilaç kullanılması gerekebilir. Gebelik öncesi diş rahatsızlıklarının tespit edilip tedavi edilmesi gereklidir.

Gebelik sürecinde vücuttaki hormonal değişiklikler yüzünden hamile kişiler hastalıklara karşı yatkındır.  Kusma sonrası ağzınızı çalkalayın


Anne adayları gebelik dönemlerinde mide bulantısı ve kusma ile sık sık karşılaşır. Kusma sonrası bir bardak su ile ağzınızı çalkalanması ve dişlerinizin fırçalanması önerilir. Aksi durumunda diş çürükleri ve hastalıkları ortaya çıkabilir. Sebebi ise mide asit enziminin ağız bölgesine gelip o bölgede beklemesidir. Fakat doğru ağız bakımı ile önüne geçilir.


 

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı kadınların normale göre gebe kalma olasıkları dört kat daha azdır. Ağızda oluşan bakteriler yumurtlamayı önlediği belirtilmektedir. Gebe kalmak isteyen  annelerin ağız sağlığına dikkat etmesi gereklidir.

Ağız bölgesinde oluşacak enfeksiyonlar gebe kalma şansınız uzatmaktadır. Ağızda oluşabilecek bakteri gebe şansını yılda 3 kat ayrıca ağız içi kemik dokusuna yerleştiğinde bu 4 katına çıkarmaktadır.

Çene kemik enfeksiyonlarında vücutta oluşan iltihap embriyonun tutunmasına engel olduğundan ayrıca bu iltihap hormon oluşmasını olumsuz kılıyor. Araştırmalara göre Peridontal enfeksiyonlar kısırlığa katkıda bulunuyor.

Diş eti hastalığı kadınlar

Gebelik dönemlerinde ağız sağlığına özen göstermek önem kazanıyor. Kısırlık ve diş problemleri arasında oluşan bağlantı Helsinki Üniversitesi’nde araştırma ile kanıtlandı. Araştırma kapsamında 19-42 yaş arası gebe adaylarını çalışmaya dahil ettiler. Ağız ve Gebelik muayeneleri yapılarak 12 ay takip edildiler. 12 ay sonrası gebe kalma oranı , ağız hastalığı olmayan gebeler 4 kat daha fazla çıktı.

Diş bakımını yapamadığınız bir ortamda iseniz sizler için en etkili çözümleri araştırdık.

Ağız kokusu önleme yöntemleri

Peynir : Yemeklerden sonra yenilen peynir, ağız yapısı içindeki asit miktarını azalttığını ve çürük oluşumunu engellediğini göstermektedir. Peynir koku oluşumunu da önlemektedir.

Nane – maydanoz: Nane ve maydanoz nefesini doğal olarak temizlemektedir.

Karanfil: Karanfil bildiğiniz gibi etkili ağız kokusu giderir.

Elma, armut, havuç: Lif içeren besinler tükürüğü temizler ve nefesi yeniler.

Kahve: Bakteriler ağız içerisinde kötü kokuya sebebiyet verir, kahve çekirdeği çiğnemek bu bileşenleri ortadan kaldırır.

Yoğurt: Probiyotik içeren tüm besinler düzenli kullanıldığında ağız kokusunu önemli ölçüde azaltır.

Tarçın: Tarçın çiğnemek veya içeçek içmek bakteriler ile mücadelede önem teşkil eder.

Su içmek: Bol bol su içmek ağız kokusu azaltır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ