Haber

Site Rengi

11.04.2021 - Yeni Nesil Firma Rehberi
Firmam

Kilo Vermenin Sağlıkla İlişkisi

Kilo Vermenin Sağlıkla İlişkisi
REKLAM ALANI

Kilo Vermenin Sağlıkla İlişkisi

Vücuttan atılan birkaç kilo dahi sağlıklı yaşam için vücut üzerinde faydalı etkiler yaratacaktır. Kilo vermek, ciddi sağlık problemlerinin oluşmasında ve önlenmesinde önemli bir adımdır. Hele ki fazla kilonuz çoksa, obez iseniz, vücut kitle indeksiniz 25’in üzerindeyse kilo vermek size ve sağlığınıza daha çok yönden fayda getirecektir. Birçok insan sadece birkaç kilo verse bile vücudundaki değişimi fark eder, daha zinde ve rahat olduğunu hisseder.

Kilo vermek sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz bir etkendir. Lakin unutmamak gerekir ki kilo verme işleminin uzun vadede etkili olacak şekilde olması gerekir. Kısa zamanda sağlıklı olmayan yöntemlerle kilo vermek hem kısa sürede verilen kilolardan daha fazlasının alınması hem de vücut sağlığının toparlanamayacak ölçüde bozulması demektir. Vücut sağlığını korumak adına haftalık ideal kilo verme kapasitesi 0,5-1.0 kg arasındadır.

Kilo Vermenin Sağlığa Etkileri

  • Kalp sağlığını korur.

Fazla kilolar özellikle kalp sağlığını tehdit eder. Vücuttaki fazla yağ genellikle kalp çevresinde toplanarak, kalbin çalışma kapasitesinde düşüşe neden olur. Fazla kilolu olunca ya da çok zayıf olunca kalp gereğinden fazla çalışmaya başlar ve bu da kalbin dayanma gücünü zedeler. Kalbin direncinin düşmesi kalp krizi riskini de arttırır. O halde fazla kiloların verilmesi kalbin rahatlamasına ve direncini korumasına yardımcı olur.

  • Kemik ve kaslardaki ağrılar azalır.

Vücuttaki fazla kilonun eklemlere ve kemiklere normalin üstünde baskı uygulaması vücutta ağrılara sebep olur. Aynı zamanda aşırı kilolu insanlar yaralandıklarında, vücutlarına darbe aldıklarında vücudun kendini yenilemesi uzun sürmektedir. Kilo vermek vücut direncini arttıracak, rahat hareket etme ve yaralanmalara karşı hızlı iyileşme sağlamak gibi etkiler gösterecektir.

  • Ruh sağlığını korur.

Sağlıklı yollarla zayıflayan, her gün düzenli spor yapan ve yeterli miktarda beslenen kişiler kilo verdiklerini gördükçe mutlu olur ve özgüvenleri artar. Bunun yanı sıra kendi iradeleri doğrultusunda zayıflayan kişiler, istedikleri şeyleri başardıklarını gördükçe daha çok motive olarak hayata kararlı gözlerle bakarlar.

  • Daha rahat ve daha kolay uyku sağlar.

Aşırı kilolu insanlara dikkat edilince geceleri, uyku arasında sık sık horladıkları, nefes almakta güçlük çektikleri gözlenir. Kilolu kişilerde uyku bozukluklarına sıklıkla rastlanır. Vücuttan fazla kiloları atmak, dengede kiloya sahip olmak vücudu rahatlatacak ve daha kaliteli uyku sağlayacaktır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ