Haber

Site Rengi

19.01.2021 - Yeni Nesil Firma Rehberi
Firmam

Türkiyede Görülmeye Başlayan Koah Hastalığı

Türkiyede Görülmeye Başlayan Koah Hastalığı
REKLAM ALANI

KOAH’ın en sık görüldüğü ülkelerden biri Türkiye!

GSK tarafından 11 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları yayınlandı buna göre, Kronik Obstrüktif ( KOAH ) hastalığının yaygın ve ciddi bir sorun olduğu sonucuna varıldı.  Araştırmanın sonucuna göre bu hastalığın en fazla görüldüğü ülkelerden bir tanesi Türkiye.

KOAH hastalığını araştıran GSK ortaya bazı veriler koydu Dünya üzerinde ilk defa KOAH hastalığıyla ilgili bir araştırma yapıldı ve araştırma yapılan ülkelerde 13Milyon dan fazla KOAH hastası tespit edildi. Türkiye’de ise bu sayı 3 milyon.   Araştırmaların sonuçlarına göre 2030 yılına kadar en fazla ölümle sonuçlanacak 4 hastalıktan birisi olması bekleniyor. Ayrıca hastalığın astım ve kronik kalp yetmezliğiyle aynı sıklıkta görüldüğünü de ortaya koydu

Türkiye’de Her 100 Kişiden 4’ü KOAH’lı

 Araştırmanın yapıldığı ülkeler  Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere toplamda 11 ülkede KOAH hastalığının görülme sıklığı ortalaması yüzde 3,6 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 4,2’ye çıkıyor. Bu bulgularla Türkiye 11 ülke arasında KOAH’ın en sık görüldüğü üçüncü ülke konumunda bulunuyor. Hastalığın en sık görüldüğü ülkeler ise yüzde 5,4 ile Ürdün ve yüzde 5,3 ile Lübnan. 

 Sigaranın bölgedeki en önemli toplum sağlığı sorunlarından bir tanesi olduğunu da araştırma sonuçları ortaya koymakta. Araştırmanın gerçekleştirildiği ülkelerde ortalama olarak her 100 kişiden 30u sigara tiryakisi. Türkiye, 11 ülke arasında sigara içme oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer almakta.  

KOAH hastalarının yüzde 30’u hastalığının farkında değil

Araştırmaya göre hastalığın tanı ve tedavisinde de ülkemizde büyük sorunlar yaşanmakta.  Hastalık vakalarının 3 de 1 i es geçilerek tedavisi yapılamazken, 3 de 2 sinin tanısı doğru koyulup doğru şekilde yapılıyor. Ayrıca hastalığa yakalanan kişilerin farkındalık seviyesi de çok küçük hastalığa yakalananların yaklaşık 3 de 1 i hastalığa yakalandığının farkına ya varmıyor yada geç varıyor.

Dip not : Lütfen koah hastalığı olan kişilerin yanında sigara tüketimi yapmayın!

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ